Znawcy historii z I LO

Znawcy historii z I LO
16 stycznia 2016 No Comments Aktualności redaktor

Chociaż poznanie historii  Polski wymaga wiele trudu, jest to na pewno działanie interesujące, ponieważ przybliża karty dziejów własnego kraju, będące niejednokrotnie niezwykle tajemniczymi i  ciekawymi. Uczniowie I LO zainteresowani tematyką historyczną poszerzają swoją wiedzę uczestnicząc w różnego rodzaju konkursach dotyczących przeszłości.

konkurs Tychy 2015

W Tychach odbył się etap finałowy XVIII edycji konkursu historycznego „Legiony to żołnierska nuta”.  Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie po raz kolejny wzięli udział w tym sprawdzianie wiedzy historycznej.

Szkołę reprezentowali: Karolina Senior  z kl. 2d i Jakub Malisz z kl. 2a. Musieli się zmierzyć w  ośmiu rundach z pozostałymi finalistami, reprezentującymi szkoły ponadgimnazjalne z całego województwa.  Poziom kompetencji  wymaganej od uczestników był bardzo wysoki, licealiści musieli wykazać się bardzo dokładną i wnikliwą wiedzą dotyczącą historii Polski  XX w.

Pomimo wyjątkowo trudnych pytań zadawanych uczestnikom, ich odpowiedzi były  trafne i charakteryzowały się profesjonalizmem, znajomością tematu, elokwencją, a czasem nawet dowcipem. Dzięki tym umiejętnościom I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki może poszczycić się kolejnym sukcesem, którym jest zajęcie II miejsca. Karolina Senior i Jakub Malisz, dzięki swoim wiadomościom, zajęli tę wysoką prestiżową lokatę. Konkurs odbywał się w atmosferze napięcia i ogólnego zdenerwowania, które udzieliło się także osobom na widowni, dzielnie wspierającym swoje szkoły. Większość z nich tak bardzo wczuła się w przebieg wydarzenia, że była gotowa zastąpić uczestników w wykonywaniu ich zadań

Należy wspomnieć, że swój sukces licealiści zawdzięczają  opiekunowi finalistów, którym był mgr Paweł Kuzia. Przeżywał on wraz ze swoimi uczniami wyjątkową atmosferę napięcia i zdenerwowania. Uczniowie I LO znaleźli się w gronie szkół reprezentujących placówki ponadgimnazjalne z różnych miejscowości m. in.: Tychów, Bielska-Białej, Katowic, Żor, Mysłowic, Bierunia.

 Uroczystości konkursowe zakończył piękny koncert zatytułowany „Ta co nie zginęła”,  uzupełniający w sposób artystyczny treści, które tak dobrze znali przybyli do Tychów uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Jadwiga Czerwonka

O autorze
Skip to content