Miłośnicy słowa w I LO

Miłośnicy słowa w I LO
24 stycznia 2016 No Comments Aktualności redaktor

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie po raz kolejny wzięli udział w prestiżowych konkursach polonistycznych, sprawdzających znajomość kultury słowa, umiejętności ortograficznych i zasad poprawnościowych języka polskiego. Ogólnopolskie konkursy „Z poprawną polszczyzną na co dzień” i „Z ortografią na co dzień” wymagają bardzo szczegółowej orientacji w językowych pułapkach i zawiłościach polszczyzny.

Polszczyzna 2016

Do pierwszego etapu konkursowych zmagań, który odbył się w listopadzie 2015r., przystąpiło 25 uczniów. Licealistki – Oliwia Duch, Karolina Senior, Julia Szymczyk, Zofia Schneider, Klaudia Nowak, Anna Ucher i Aleksandra Zięba – uzyskały najwyższą ilość punktów w testach poprawnościowych, dzięki czemu zakwalifikowały się do finałowej tury. Kolejny etap był również trudny.

Przygotowane przez organizatorów testy dotyczyły uczniowskich marzeń, związanych ze szkolną rzeczywistością i były naszpikowane tzw. trudnościami ortograficznymi i językowymi. Trzeba było m.in. wiedzieć, jak należy napisać rzadko używane słowa takie jak: hipochondryczna i chimeryczna Habsburżanka. Uczestniczki konkursu jednogłośnie stwierdziły, że pytania były wyjątkowo podchwytliwe. Na co dzień każda z nich jest żywo zainteresowana literaturą i stara się dbać o piękną polszczyznę.

Uczennice I LO mają świadomość, że dzięki pasji jaką jest literatura i język polski, otwierają się na świat i mogą poznać różne dziedziny życia.

Oliwia Pypłacz

O autorze
Skip to content