Aktorzy i autorzy z I LO

Aktorzy i autorzy z I LO
8 stycznia 2016 No Comments Aktualności redaktor

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie chętnie uczestniczą w różnego rodzaju działaniach charytatywnych. Prawie każda klasa w okresie przedświątecznym brała udział w zbiórkach słodyczy dla dzieci, współuczestniczyła w akcji „Szlachetna Paczka” i w każdy możliwy sposób starała się przyczynić do tego, aby okres Świąt Bożego Narodzenia, był dla każdej osoby czasem radości i wzruszeń.

świąteczna ucieczka. FOTO2015

Klasa 2b pod kierunkiem wychowawczyni, pani mgr Estery Palian- Suchanek, zorganizowała spektakl bożonarodzeniowy dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworznie Szczakowej. Utwór zatytułowany Świąteczna ucieczka został napisany przez Kamilę Śmietanę. Kreując postacie swojej sztuki opierała się na motywach znanych z baśni J. Ch. Andersena i Braci Grimm; nadała im jednak charakter, który niesie optymizm i wiarę w możliwość pokonania różnych przeciwności losu.

Utwór Kamili Śmietany opowiada o perypetiach bohaterów, którzy gotowi są na każde poświęcenie, aby ocalić to, co najpiękniejsze w życiu każdego człowieka: miłość i poczucie wspólnoty. Grupa przyjaciół , w aktorskiej interpretacji licealistów z klasy 2b i 1b, przeciwstawia się działaniom Złego Skrzata i ratuje Święta Bożego Narodzenia oraz wszystkie tradycje świąteczne.

Ta pełna magii baśń niesie piękne przesłanie-podkreśla wartość serca i miłości w świecie zdominowanym przez dobra materialne.

Przedstawienie wyreżyserowała K. Śmietana, scenografię opracowały Zofia Schneider i Adrianna Mairer, kostiumy aktorzy przygotowali samodzielnie. Występ uczniów I Liceum Ogólnokształcącego został połączony ze zbiórką artykułów papierniczych oraz gier planszowych dla wychowanków ośrodka.

Młodzi widzowie bardzo ciepło przyjęli sztukę i brali w niej aktywny udział, odpowiadając na pytania bohaterów i zagadki zadawane przez jedną z postaci Złego Dziadka.

Organizacja przedsięwzięć artystycznych pozwala uczniom rozwijać swoje talenty – są na potrzeby sztuki autorami, aktorami, scenografami. Dzięki temu mogą także pokazać, że są dobrymi ludźmi.

Julia Łysik

P.S. Grupa teatralna, o której traktuje powyższy tekst, wystąpiła w ostatnich dniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej prezentując z sukcesem swój spektakl teatralny dla wymagającej publiczności z kilku jaworznickich przedszkoli.

O autorze
Skip to content