UCZNIOWIE I LO – ZAGUBIENI W TEATRZE

UCZNIOWIE I LO – ZAGUBIENI W TEATRZE
28 marca 2018 No Comments Aktualności redaktor

Teatr nocą – a szczególnie Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie to miejsce magiczne. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie wzięli udział w projekcie Zagubieni w teatrze. Jest to przedsięwzięcie polegające na zwiedzaniu wszystkich przestrzeni Teatru Słowackiego po zakończeniu spektaklu teatralnego. Uczniowie Jedynki mieli okazję zwiedzić obiekty teatru, niedostępne na co dzień dla zwykłego widza.

Wędrówka po niedostępnych zakamarkach teatru była niezwykle emocjonująca. Przed oczyma licealistów rozświetlały się kolejno pogrążone w mroku przepiękne przestrzenie Teatru im. J. Słowackiego: westybul, foyer, loża cesarska, niezmieniona od lat garderoba Ludwika Solskiego, garderoby aktorskie, kolejne piętra widowni, kulisy sceny, kurtyna Henryka Siemiradzkiego, a nawet podziemne magazyny teatralne.

Przewodnikami młodzieży byli aktorzy tego magicznego teatru: Lidia Bogaczówna oraz Tomasz Augustynowicz. Przedstawili oni historię obiektu, opowiedzieli o jego niezwykłej architekturze, przybliżyli uczniom teatralne obyczaje i anegdoty z aktorskiego życia. Ponieważ 2018 rok jest poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu, to uczniowie mogli poznać także fragmenty utworów tego wybitnego dramaturga. Nocne doświadczanie teatru i duchów, które zamieszkują jego mury w połączeniu z humorem i świetną grą aktorską okazało się niezapomnianą lekcją języka polskiego zza kurtyny. Uczniom towarzyszyły w nocnych teatralnych peregrynacjach nauczycielki języka polskiego, D. Bialik i M. Dzióbek. Mimo, że zwiedzanie teatru odbywało się późno w nocy, nikt z młodych ludzi nie czuł się zmęczony zgłębianiem humanistycznej wiedzy w tak niezwykłych okolicznościach.

Dominika Stec, Natalia Pluta

O autorze
Skip to content