Humanistyka to nie fraszka – sukces uczniów I LO!

Humanistyka to nie fraszka – sukces uczniów I LO!
6 marca 2018 No Comments Aktualności redaktor

Upowszechnianie wiedzy humanistycznej ze szczególnym uwzględnieniem literatury i języka polskiego to misja, którą realizuje nie tylko szkoła, ale spełniają ją także osobiste pasje i zainteresowania młodych ludzi.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Jaworznie można odnaleźć wielu pasjonatów humanistyki w szerokim tego słowa znaczeniu. Literaturę traktują jako źródło wiedzy o człowieku, zawiłościach ludzkiej egzystencji, jako klucz do tajemnic współczesnego świata. Konkursy humanistyczne pozwalają wyróżnić tych młodych ludzi i w niewielkim stopniu nagrodzić ich kompetencje.

Grupa uczniów z I LO wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Polonistycznym „FRASZKA”. Konkurs składał się z dwóch etapów; I etap polegał na rozwiązaniu gramatycznego testu poprawnościowego oraz zdefiniowaniu terminologii z dziedziny historii i teorii literatury. II etap wymagał od uczestników napisania wypracowania odwołującego się do problematyki związanej z twórczością Stefana Żeromskiego.

Wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „FRASZKA” znalazła się grupa uczniów I LO: Aleksandra Ławrynowicz, Kamila Smalcerz, Daria Sojka, Natalia Dębska, Laura Krupa, Julia Wąsowicz, Katarzyna Kowalczyk i Marcin Śliz. Jury Konkursu doceniło ich wiedzę i talenty literackie. Szczególną pochwałą wyróżniono ucznia klasy 3a Marcina Śliza; doceniono nie tylko poprawność językową pracy M. Śliza, ale także literackie „oczytanie” ucznia I LO. Marcin Śliz jest pasjonatem literatury klasycznej; stara się odnaleźć w literaturze pięknej ponadczasowe wartości i uniwersalną wiedzę o świecie.

Humanistyka- na co wskazują statystyki czytelnictwa- to nie fraszka, ale ciężka praca, rzadko znajdująca nagrodę w życiu codziennym, zdominowanym przez twarde prawa ekonomii.

M.B.

O autorze
Skip to content