Uczennica I LO na łamach „Cogito”

Uczennica I LO na łamach „Cogito”
1 marca 2016 No Comments Aktualności redaktor

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie – Maria Żak – od wielu lat odnosi spektakularne sukcesy w konkursach literackich rangi ogólnopolskiej i wojewódzkiej. Jej wiersze cechuje niezwykła dojrzałość języka oraz głęboka i wnikliwa analiza duszy współczesnego człowieka.

Kolejnym sukcesem Marysi jest publikacja w ogólnopolskim dwutygodniku „Cogito”, który cieszy się dużą popularnością czytelników reprezentujących na ogół środowiska szkół ponadgimnazjalnych i pierwszych lat studiów. Zdolna licealistka wzięła udział w Konkursie na Wiersz Cogito, w konsekwencji jej trzy teksty zostały opublikowane na łamach tego czasopisma. Jury konkursu oceniło teksty młodej poetki jako niezwykle ciekawe. Podkreślono, że wiersze tworzą cykl metaforycznie opisujący życie człowieka jako wędrówkę od dzieciństwa, poprzez codzienność młodości, wykreowanej jako swoisty wyścig z czasem po dorosłość, która, w wizji artystki, jest uspokojeniem i pogodzeniem się z rytmem życia. Poetyckie teksty Marysi zachwycają kondensacją znaczeń, dyscypliną języka i ciekawą metaforyką. Redakcja „Cogito” skierowała do Dyrektora I LO list pochwalny, zawierający gratulacje dla szkoły, która wspiera młode talenty, pozwalając im na wszechstronny rozwój.

Warto dodać, że Marysia Żak jest na co dzień uczennicą klasy o profilu biologiczno- chemicznym. Nauka przedmiotów o charakterze ścisłym, jak widać, nie przeszkadza w rozwoju talentów uznawanych za humanistyczne.

Julia Łysik

O autorze
Skip to content