I Liceum zwolnione z teorii

I Liceum zwolnione z teorii
12 czerwca 2016 No Comments Aktualności redaktor

Zainteresowania uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie są niezwykle szerokie i oscylują wokół różnorodnych dziedzin życia.

Justyna Przystawska i Klaudia Kulik, uczennice klasy 2B, są osobami niezwykle aktywnymi ; w kręgu ich fascynacji są kultura azjatycka, światowa dramaturgia oraz szeroko pojęte zainteresowanie książką i literaturą. Obie licealistki z właściwą sobie żywiołowością podjęły się realizacji zadań związanych z projektem „Zwolnieni z Teorii”. Z pomocą nauczycieli a także kolegów z klas drugich i trzecich zorganizowały „Dzień Książki”, który odbył się w gościnnych murach I LO. Inicjatywa ta nie była jednodniowym przedsięwzięciem, ale wymagała kilkumiesięcznego zaangażowania. Uczestniczki projektu ogłosiły konkurs literacki na utwór fantasy, w którym wzięło udział kilkudziesięciu uczestników z całej Polski. Utwory oceniane zostały przez Jury, w skład którego weszły M. Dzióbek, D. Bialik, P. Hładoń. Pieniądze na nagrody książkowe i inne potrzebne do organizacji działania zostały pozyskane z funduszy projektowych oraz z zasobów finansowych Rady Rodziców I LO. Oprócz konkursu literackiego J. Przystawska i K. Kulik zorganizowały Turniej Quidditch’a, wykłady na temat słowiańskich legend, prezentację fantastycznych światów w polskiej poezji.

Gwiazdą Dnia Książki była Pani Dominika Słowik – jaworznicka pisarka, autorka Atlas: Doppelganger, psychodelicznego utworu, którego akcja dzieje się w latach 90. XX wieku na Śląsku.

Ukoronowaniem Projektu „Zwolnieni z Teorii” był udział w Wielkim Finale Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z  Teorii”.

Finałowa gala odbyła się w warszawskim Soho Factory, a finaliści mogli posłuchać wystąpień inspirujących osób takich jak Tomasz Kammel, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu Marian Owerko, Dyrektor Generalnej Coca-Coli w Polsce Ann Jakubowski, a nawet wicepremiera Mateusza Morawieckiego. J. Przystawska i K. Kulik znalazły się w gronie najaktywniejszych uczestników Olimpiady i mogły porównać swoje działania z inicjatywami uczestników z całej Polski.

Aktywne uczennice I LO zostały nagrodzone certyfikatem Project Management Principles. Dzięki swojej pracowitości i kreatywności J. Przystawska i K. Kulik znalazły się w kręgu alumnów Organizacji Social Wolves i mogą kontynuować swoją działalność pod jej auspicjami.

O. Pypłacz

O autorze
Skip to content