Artystka słowa z I LO!

Artystka słowa z I LO!
15 czerwca 2016 No Comments Aktualności redaktor

Kamila Śmietana – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie- to osoba o niezwykłym talencie literackim i ogromnej erudycji. Jej kunszt artystyczny został doceniony przez Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, który został zorganizowany przez Pałac Młodzieży im. prof. A. Kamińskiego w Katowicach. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Do Konkursu przystąpiło 520 uczestników; Jury nagrodziło 48 prac, podkreślając niezwykle wysoki poziom nadesłanych tekstów. Przewodnicząca Jury pani prof. Danuta Krzyżyk, wręczając nagrody laureatom, gratulowała nie tylko świetnej znajomości wybitnych tekstów literackich, ale także wyjątkowych umiejętności językowych: ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. O przyznaniu kolejnych miejsc decydował niejednokrotnie źle postawiony przecinek.

Kamila Śmietana napisała na Konkurs pracę dotyczącą postaw bohaterów literackich i filmowych o niejednoznacznej i skomplikowanej naturze. Tekst uczennicy I LO został opatrzony wyjątkowo przychylną recenzją. Podkreślono, że praca Kamili jest wyjątkowo dojrzała i przemyślana. Doceniono autorkę za konsekwencję w prowadzeniu wypowiedzi, trafność w odczytaniu tekstów kultury oraz formułowanie pogłębionych refleksji na temat człowieczeństwa, dojrzewania do jego pełni, skomplikowanych wyborach pomiędzy dobrem i złem. Znakomity warsztat polonistyczny Kamili Śmietany oraz jej wysokie umiejętności ponadprzedmiotowe zostały nagrodzone II miejscem w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Pracę z Literatury.

Uroczystość rozdania nagród i dyplomów odbyła się w wyjątkowej scenerii Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży. Do Katowic przybyli na to wydarzenie uczestnicy z najdalszych zakątków kraju: z Augustowa, Nowogardu, Lublina, Krakowa, Cieszyna, Bełchatowa i wielu innych miejscowości.

Literatura jest pasją Kamili i stanowi dla niej inspirację do własnej twórczości artystycznej, którą dzieli się z innymi. Konkursowe nagrody są potwierdzeniem, że humanistyka jest płaszczyzną porozumienia z ciekawymi ludźmi i pierwszą próbą oceny skomplikowanej natury świata.

P. Salachna

O autorze
Skip to content