Młodzi Japoniści z I LO

Młodzi Japoniści z I LO
17 czerwca 2016 No Comments Aktualności redaktor

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego od lat mają możliwość uczestniczenia w kursach języka japońskiego w swojej szkole. Co roku grupa pasjonatów rozpoczyna zmagania z mową i pismem „Imperium znaków”, a także gramatyką, która nie jest oparta na systemie łacińskim i obfituje w niespodzianki, na przykład przymiotniki odmieniające się w czasach. Wytrwali kontynuują naukę w kolejnych latach, a treści językowe łączą się z wiedzą o kulturze i literaturze pozwalającej lepiej zrozumieć naturę mieszkańców kraju chryzantemy i miecza.

W ostatnim roku szkolnym działania koła zostały wzbogacone o współpracę z instytucjami promującymi kulturę japońską w regionie i w Polsce. Jesienią Miejska Biblioteka Publiczna gościła Urszulę Imamurę, prezes Towarzystwa Polsko Japońskiego w Katowicach, która opowiedziała naszym uczniom o książce japońskiej dawniej i dziś, posługując się autentycznymi egzemplarzami zabytkowych książek drukowanych na szlachetnych odmianach papieru, które wraz z ilustracjami stanowią swoiste dzieła sztuki. Następnie uczniowie I LO uczestniczyli w wigilii śląsko-japońskiej w siedzibie Towarzystwa.

W ostatnich miesiącach uczniowie i nauczyciele brali udział w cyklu wykładów wygłaszanych po angielsku przez nauczycieli Japończyków w siedzibie Japońskiego Centrum Kultury i Biznesu „Ichigo” w Katowicach. Tematyka obejmowała niuanse życia codziennego w Japonii, kulturę jedzenia czy japoński rok odmierzany rytmem świąt i tradycji. Szczególną atrakcją były warsztaty kaligrafii, podczas których japońscy nauczyciele pokazali młodzieży jak estetycznie namalować wybrane słowa czy znaki na papierze ryżowym za pomocą specjalnych pędzelków.

Nauka teoretyczna w naszym Liceum zyskała realny kontekst kulturowy w kontaktach z mecenasami sztuki japońskiej i autentycznymi Japończykami, którzy chcą dzielić się z nami „obrazem ulotnego świata”. Dzięki temu nasi uczniowie mają możliwość stać się ambasadorami kultury o wiele bardziej wyrafinowanej i subtelnej niż ta, którą znamy z globalnej wioski.

O autorze
Skip to content