Miniprzedsiębiorstwo z I LO w Warszawie
Miniprzedsiębiorstwo z I LO w Warszawie
Nie jesteśmy jeszcze jako społeczeństwo przyzwyczajeni do myśli, że edukacja ogólnokształcąca to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także działania praktyczne.
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie rozwijają swoją przedsiębiorczość, realizując projekty polegające na praktycznych działaniach związanych z produkcją i sprzedażą. W szkole działa młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo ,,Candy Bear”, produkujące ekologiczne torby, zabawki i biżuterię. Uczennice tworzące Candy Bear z powodzeniem sprzedają swoje artykuły, osiągając jednocześnie sukces finansowy.
Miniprzedsiębiorstwo tworzą: Kamila Smalcerz (dyrektor naczelny), Magdalena Mida (dyrektor ds. finansowych), Małgorzata Łukasik (dyrektor ds. marketingu), Agata Bochenek, Natalia Trawa i Nikola Dutka. Dziewczyny ciężko pracowały przez kilka miesięcy i uzyskały dodatni wynik finansowy. Działają one jako spółka jawna zgodnie z obowiązującymi zasadami ekonomicznymi: prowadzą księgowość, odprowadzają podatki i składki ZUS, prowadzą działalność marketingową, inwestują własne środki finansowe i pracę. Konsultantami wspierającymi dziewczyny w prowadzeniu przedsięwzięcia są pani mgr Ewa Wieczorek oraz pani mgr. Katarzyna Wilgos.
Candy Bear znalazło się wśród 20 firm zaproszonych na Finał Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2016. Finał odbywa się w Warszawie pod auspicjami Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz Giełdy Papierów Wartościowych. Przedsiębiorcze dziewczyny musiały przygotować prezentację, która przybliży jurorom ich działalność oraz zorganizować stoisko, na którym zostaną wystawione wytworzone produkty.
Działalność miniprzedsiębiorstwa z I LO jest nie tylko świetną promocją szkoły na ogólnopolskim forum, ale także zaprezentowaniem naszego miasta jako wspierającego tego rodzaju działalność. Uczennice I LO w zorganizowaniu wyjazdu wspomaga szkolna Rada Rodziców oraz znane w Jaworznie instytucje przychylne naszej młodzieży. Znalazły się wśród nich m.in. firma odzieżowa Echo oraz firma Graphnet.
Niezwykłym wyróżnieniem dla uczennic jest nie tylko zaproszenie do Warszawy, ale także możliwość porównania swoich prac z osiągnięciami pozostałych zaproszonych firm. Dodatkową wartością jest uczestnictwo w spotkaniach z przedstawicielami biznesu i Giełdy Papierów Wartościowych.
M. Nowak