Sukces teatru z ILO

Sukces teatru z ILO
18 kwietnia 2016 No Comments Aktualności redaktor

Jedną ze skutecznych form nauczania języka obcego jest aktywizowanie uczniów do działań zmuszających korzystanie z tego języka w sytuacjach nieformalnych. Dydaktycy mają świadomość, że jedną z takich form jest realizacja spektakli teatralnych. Umożliwiają one uczestniczenie w scenkach, które mogłyby wydarzyć się w życiu; zmuszają jednocześnie do poprawnego posługiwania się obcojęzyczną frazą.

Już od 22 lat w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbywa się Festiwal Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka. Prezentowane na scenie sztuki są autorskimi scenariuszami przetłumaczonymi na język angielski. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie od wielu lat z sukcesami biorą udział w tym festiwalu, traktując jego formułę jako świetny sposób doskonalenia swoich umiejętności językowych. W zaprezentowanym przez licealistów spektaklu wzięli udział uczniowie z kilku klas: Łukasz Twardowski, Justyna Przystawska, Urszula Tyrna, Mateusz Zięba, Klaudia Maruszak, Jakub Malisz oraz Jakub Drapała. Ich gra aktorska była pełna profesjonalizmu i dojrzałości; udało im się opowiedzieć historię, która w połączeniu z ich perfekcyjną wymową i akcentem stanowiła niebanalne widowisko. Była to historia pisarza tracącego artystyczną wenę. Dzięki dyskretnej pomocy córki udaje mu się osiągnąć sukces. Ta prosta historia niesie ze sobą głębokie przesłanie, że szczęście, którego tak daleko szukamy jest w zasięgu ręki.

Jury doceniło w szczególności Mateusza Ziębę, którego rola stanowiła popis umiejętności aktorskich, dykcyjnych oraz językowych. Mateusz został nagrodzony w kategorii Najlepszy Aktor. Godny uwagi jest fakt, że przedstawienie zrealizowane zostało na podstawie autorskiego scenariusza Marii Żak, która jednocześnie była reżyserem spektaklu. Sukces przedstawienia nie byłby zapewne możliwy bez ogromnego zaangażowania i wsparcia profesor Estery Palian – Suchanek i profesor Agnieszki Adamin.

Marysia Żak

O autorze
Skip to content