Złote laury dla I LO

Złote laury dla I LO
19 kwietnia 2016 No Comments Aktualności redaktor

Dobrze pisać to znaczy czynić myśl widzialną”- te słowa Ambrose Bierce’a stanowią celny komentarz do twórczości literackiej uczennic I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie – Kamili Śmietany i Julii Szymczyk. Są one pasjonatkami literatury i filmu, co znajduje odzwierciedlenie w ciekawych eseistycznych tekstach, stanowiących osobistą refleksję na temat humanistyki.

Nasze koleżanki zajęły prestiżowe najwyższe miejsca w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Recenzję Literacką „O Nagrodę Pawiego Pióra” .

Kamila Śmietana, uczennica kl. 2b została wyróżniona I miejscem w kategorii: uczeń – autor najlepszej i najciekawszej prezentacji polskiej książki. Kamila zaprezentowała w swojej pracy książkę Olgi Tokarczuk, Pawła Huelle i innych pt. „NieObcy”. Laureatka podjęła się prezentacji trudnego- ale jakże aktualnego- tematu dotyczącego problematyki obcości we współczesnym świecie. Pokazała dramat uchodźców zmuszonych do opuszczenia swoich domów i swoich bliskich i poszukiwania własnego miejsca na terenie Europy. Przedstawiła napawającą grozą metaforyczną wizję świata, w którym trzeba porzucić dotychczasowe poczucie bezpieczeństwa i skonfrontować się z Obcym.

Sukcesem Julii Szymczyk z kl. 2d jest zdobycie II miejsca w konkursie. Do tegorocznej edycji konkursu „O nagrodę Pawiego Pióra” Julka przygotowała esej na temat twórczości Jerzego Pilcha ze szczególnym uwzględnieniem powieści Pod Mocnym Aniołem. Jej analiza przeżyć głównego bohatera, wpisanych w kompleksy polskiego inteligenta, zachwyciła jurorów dojrzałością i celnością obserwacji. Twórczość Jerzego Pilcha należy do jednego z kręgów zainteresowań Julii. Twierdzi ona, że drastyczne wizje ludzkiego upadku i niemożności zmiany świata, mimo swojego pesymizmu, zmuszają czytelników do zastanawiania się nad „kręgami polskiego piekła”.

Ogólnopolski Konkurs na Recenzję Literacką „O nagrodę Pawiego Pióra” jest adresowany do utalentowanych młodych ludzi z terenu całego kraju, którzy pragną zaprezentować swoje twórcze pasje na ogólnopolskim forum. W dzień rozdania dyplomów i nagród Laureaci Konkursu mieli okazję przedstawić jurorom i publiczności własną interpretację nagrodzonej pracy.

Obie nasze koleżanki twierdzą, że publiczne czytanie własnego eseju jest przeżyciem o wiele bardziej stresującym niż pisanie pracy i porównywanie jej z dorobkiem innych młodych autorów. Występ ten jest momentem przyjęcia odpowiedzialności za każde napisane słowo i każdą sformułowaną opinię. Kamila i Julia musiały także odpowiedzieć na pytania zadawane przez jurorów oraz zgromadzoną publiczność. Zostały wyróżnione także za ogromną kulturą słowa i dojrzałość poglądów. Jesteśmy dumni, że nasze koleżanki przysparzają sławy naszej szkole nie tylko w naszym regionie, ale także poza jego granicami.

D.G.

O autorze
Skip to content