Niemiecki to nie problem!

Niemiecki to nie problem!
24 maja 2018 No Comments Aktualności redaktor

I Liceum Ogólnokształcące oferuje zróżnicowaną edukację językową. Nasi uczniowie uczą się dwóch spośród pięciu języków obcych – angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego i rosyjskiego. Dzisiaj słówko o języki niemieckim…

Jak wiadomo, położenie geograficzne Polski sprawia, że Niemcy są naszym sąsiadem i największym partnerem gospodarczym wśród krajów Unii Europejskiej. Wiedzą o tym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie, którzy wybrali język niemiecki na poziomie rozszerzonym.

Niemcy są jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych członków Unii Europejskiej oraz wielu innych organizacji, dlatego też niemiecki jest traktowany jako jeden z oficjalnych języków w kontaktach międzynarodowych. W I Liceum nie tylko poziomuje naukę języka angielskiego – języka niemieckiego uczymy na różnych poziomach w zakresie podstawowym i rozszerzonym. I choć wydawałoby się, że jest to miłość z rozsądku, wielu uczniów polubiło z czasem wybrany w trakcie rekrutacji język niemiecki, bo wszystko zależy od podejścia i pasji nauczyciela oraz chęci ucznia. Licealiści uczestniczą w warsztatach językowych w Instytucie Goethego w Krakowie, w wykładach na kierunku – filologia germańska Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz w spotkaniach tematycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. W I Liceum działa prężnie współpraca ze szkołami zagranicznymi – w Niemczech i na Ukrainie – w ramach projektów niemieckojęzycznych. Profesor I LO Iwona Nicewicz-Gąska koordynująca realizację poszczególnych projektów dba również o minimalizację kosztów. Całkowity koszt ostatniego siedmiodniowego projektu wyniósł 150 zł. W cenie było zakwaterowanie, pełne wyżywienie, bilety wstępu, przelot samolotem, a przedsiębiorczy uczniowie wrócili z większą ilością pieniędzy niż dostali od rodziców. Jak to zrobili? Słodka tajemnica lekcji języka niemieckiego. Nauczyciele języka niemieckiego z I LO są równie przedsiębiorczy… Prof. I LO Iwona Nicewicz-Gąska współpracuje z firmą Capgeminii. Absolwenci I LO biegle władający językiem niemieckim już znaleźli zatrudnienie we wspomnianej firmie, w której można rozpocząć pracę z sumą bliską 3 tys. zł na rękę z dodatkiem za biegłą znajomość języka niemieckiego.

O autorze
Skip to content