Nauka języków obcych w I LO

Nauka języków obcych w I LO
24 maja 2018 No Comments Aktualności redaktor

Nasze Liceum jest patronem wielu działań promujących naukę języków obcych.

Organizujemy wyjazdy na kursy z języka angielskiego w Hastings w Anglii, podczas których nasi uczniowie mają zajęcia z rodowitymi Anglikami i mieszkają w angielskich rodzinach. Zwiedzają też najważniejsze miejsca w południowej części kraju, zwłaszcza Londyn i inne zabytkowe miasta.

AngliaPromujemy nowoczesną edukację poprzez realizowanie projektów międzynarodowych.

W ramach projektu Next Step poszerzamy nasze horyzonty we współpracy z wolontariuszami z całego świata. Co roku gościmy w naszej szkole studentów z różnych kontynentów.

Internet jest naszym oknem na świat! W ramach programu e-Twinning co roku współpracujemy ze szkołami europejskimi za pomoca mediów elektronicznych, poznając przy tym rówieśników z innych szkół na świecie.

Corocznie organizujemy dni zabaw z językiem angielskim English Fun Days. W tym roku Multikino w Jaworznie specjalnie dla naszych uczniów transmitowało sztukę teatralną Wieczór Trzech Króli Szekspira prosto z teatru w Londynie.

Bierzemy też udział w dniach otwartych Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego i w wykładach w Instytucie kultur i Literatur Anglojęzycznych, ostatni wykład na temat Gwiezdnych wojen wyjatkowo przypadł nam do gustu.

Jesteśmy organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd Angielskich, gdzie niepowtarzalny grudniowy nastrój rozbrzmiewa dzwonkami i pieśnią.

Bierzemy udział w zajęciach języka francuskiego z lektorem w Alliance Francaise w Katowicach. W tym roku w ramach projektu „Naturalnie francuski” zajęliśmy się ekologią.

Raz w miesiącu oglądamy filmy francuskie w wersji oryginalnej w sali kinowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie. Niedawno poruszył nas film Czym chata bogata.

Od 12 lat uczestniczymy w obchodach Międzynarodowego Dnia Frankofonii. Z tej okazji przygotowujemy dla gimnazjalistów uczących się języka francuskiego warsztaty naukowe i artystyczne. W tym roku zajęcia dotyczyły Polinezji Francuskiej.

W Naszym Liceum można też wybrać język hiszpański – „najgorętszy” i najbardziej romantyczny język na świecie, który w 22 krajach jest językiem urzędowym i posługuje się nim ok. pól miliarda ludzi na świecie. Jest uznawany za drugi język na świecie w komunikacji międzynarodowej.

Oferujemy także język rosyjski, którego znajomość otwiera nam różne możliwości pracy.

Licealiści uczestniczą w warsztatach językowych z języka niemieckiego w Instytucie Goethego w Krakowie, w wykładach na kierunku – filologia germańska Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz w spotkaniach tematycznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie.

W I Liceum działa prężnie współpraca ze szkołami zagranicznymi – w Niemczech i na Ukrainie – w ramach projektów niemieckojęzycznych.

Uczymy się języka japońskiego w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Poznajemy kulturę Kraju Wschodzącego Słońca, podziwiając bogatą kolekcję japońskich dzieł w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Co miesiąc spotykamy się z Japończykami podczas wykładów i warsztatów organizowanych przez ICHIGO Japońskie Centrum Kultury i Biznesu w Katowicach. Braliśmy udział w warsztatach kaligrafii, ikebany czyli sztuki układania kwiatów, ceremonii parzenia herbaty. Ostatnim ciekawym wydarzeniem był wykład na temat anime.

O autorze
Skip to content