14th English Days – II miejsce reprezentacji I LO

14th English Days – II miejsce reprezentacji I LO
21 marca 2017 No Comments Aktualności redaktor

17 marca, czyli Dzień św. Patryka – święto pochodzące z Irlandii mogłoby wydawać się dość obce i niepopularne w naszym kraju – ale nie dla Jedynki! Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą o Zielonej Wyspie, biorąc udział w konkursie 14th English Days zorganizowanym przez bliźniacze I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Mysłowicach.

Reprezentacja I Liceum w składzie: Julia Szymczyk i Karolina Senior, Dominik Siuda i Kamil Kowalczyk, Krzysztof Obertyn i Bartosz Gajewski pod opieką prof. I LO M. Karczewicz skoro świt ruszyła do Mysłowic. Uczniowie mieli przed sobą trudne zadanie – wykazać się imponującą wiedzą na temat kultury, historii, terenu, obrzędów, tradycji i folkloru Republiki Irlandzkiej. Konkurs składał się z 2 części – testu pisemnego oraz quizu z zadaniami. Test wyłonił 5 najlepszych par, wśród których znaleźli się oczywiście nasi reprezentanci – Karolina z Julką i Dominik z Kamilem. Quiz miał miejsce w imponującej auli szkolnej, a pytania zadawał nie byle kto – przedstawiciele Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Śląskiego. Uczniowie mieli do wyboru pytania za 1,3 i 5 punktów, a ich trudność rosła wraz z wagą. Nasza reprezentacja musiała poradzić sobie m.in. z odgadywaniem ze słuchu najsłynniejszych irlandzkich artystów (U2, Enya, Clannad), rozpoznawaniem najwybitniejszych zabytków (więzienie Kilmainham) oraz znanych osobistości. Nasi licealiści zmierzyli się także z pytaniami o podział administracyjny, zwyczajowy hymn Dublina, obchody święta Bloomsday czy budynek, przy którym rozpoczęło się powstanie wielkanocne.

Nasi uczniowie zaprezentowali niezwykle wysoki poziom wiedzy, przygotowywani solidnie i rzetelnie przez profesor I LO M. Karczewicz. Ich trud opłacił się – duet Julia i Karolina zdobył srebrne drugie miejsce! Należy nadmienić, że to nie pierwszy raz, gdy uczennice prof. I LO M. Karczewicz zdobywają tak wysokie wyniki w tym konkursie. Był to bowiem ich 3 raz! We wcześniejszych edycjach, dotyczących m.in. USA i Wielkiej Brytanii, nasze uczennice zawsze zdobywały złote I miejsce. Jak widać, wiedza na temat krajów anglojęzycznych w Jedynce kwitnie! Życzymy jeszcze wielu sukcesów.

J.S.

O autorze
Skip to content