ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII

ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII
21 listopada 2022 No Comments Aktualności redaktor

Filozofia to dziedzina nie tylko inspirująca rozwój myśli ludzkiej, lecz także obecna w codziennej praktyce, pomagająca w dokonywaniu istotnych zmian społecznych. Ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO Światowy Dzień Filozofii, obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada, a zatem w tym roku przypadał 17 listopada.

Filozofia pozwalając odkryć różnorodność prądów intelektualnych na świecie, stymuluje dialog międzykulturowy, otwierając umysły na racjonalną konfrontację opinii, pomaga budować bardziej tolerancyjne i szanujące się wzajemnie społeczeństwo. W ten sposób filozofia pomaga zrozumieć główne wyzwania współczesnego świata i reagować a nie, tworząc intelektualne warunki do zmiany.

W tym kontekście filozofia, pobudzająca krytyczną refleksję nad problemami, pomaga zachować niezbędny dystans, wobec zarówno nowych, jak i istniejących od dawna problemów.

W Światowym Dniu Filozofii  uczniowie klas pierwszych naszego liceum wzięli udział w pierwszej części zmagań z filozofią – konkursie Zagadek Logicznych, których rozwiązanie wymagało nie tylko aktywnej pracy zespołowej, ale także sprytu i …logicznego myślenia. Druga część konkursu z okazji tego niezwykłego dnia rozpocznie się już na najbliższych zajęciach informatyki, a jego rozwiązanie i nagrody z nim związane będą – jak planują organizatorzy – mikołajkowym prezentem dla uczniów.

Tagi
O autorze
Skip to content