Projekty międzynarodowe w I LO

Projekty międzynarodowe w I LO
12 czerwca 2017 No Comments Aktualności redaktor

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych zrealizowali międzynarodowy projekt edukacyjny „Respect and Tolerance” w europejskim programie eTwinning. Partnerami projektu byli uczniowie z Francji, Turcji i Włoch. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie postawy szacunku i tolerancji jako jedynej postawy, która jest warunkiem pokojowego współistnienia w wielokulturowym i wciąż zmieniającym się świecie. Realizacja projektu miała miejsce na platformie internetowej przy wykorzystaniu wielu nowoczesnych aplikacji online. Narzędziem komunikacji był oczywiście język angielski, którym władają wszyscy Europejczycy.

Na początku uczniowie nakręcili krótkie filmy o sobie i swoich szkołach, dzięki którym mogliśmy poznać realia edukacji w naszych krajach partnerskich, zobaczyć i posłuchać czym nasi koledzy i koleżanki się pasjonują i co robią w czasie wolnym.

Następnym zadaniem było odwołanie się do własnego talentu literackiego i stworzenie krótkich form poetyckich na temat tolerancji, przedstawienie jak się to pojęcie rozumie i w czym tolerancja się przejawia. Można było liczyć na sympatyczne komentarze i zabawne uwagi ze strony zagranicznych kolegów.

Kolejnym etapem było zgromadzenie materiałów przedstawiających przykłady nietolerancji w literaturze, filmie, reklamie czy w mediach. Każdy z krajów boryka się z innymi problemami natury społecznej, mogliśmy więc poznać wiele odcieni tego zjawiska.

Na koniec uczniowie stworzyli kampanię informacyjną na temat tolerancji, zamieszczając plakaty, krótkie filmiki lub hasła w atrakcyjnej szacie graficznej.

W czasie trwania projektu odbywały się wideokonferencje, podczas których można było porozmawiać z rówieśnikami z zagranicy, zapytać o to jak wygląda życie szkolne na południu Francji, w centralnej Turcji czy na północy Włoch. Oprócz tego trwały kontakty indywidualne na forum, co stanowiło główną atrakcję dla młodych ludzi.

Przekraczamy własne granice, wychodzimy poza strefę komfortu, eksplorujemy nieznany grunt, poszerzamy perspektywę, zyskując w zamian bogactwo doświadczenia i inspiracji. I, co najważniejsze, nabieramy apetytu na więcej!

O autorze
Skip to content