PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI

PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI
9 kwietnia 2019 No Comments Aktualności redaktor

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie wzięli udział w polsko-niemieckim projekcie edukacyjnym, w ramach którego spędzili pięć dni w Bremie (północno-zachodnie Niemcy), współpracując z uczniami Gymnasium an der Willmsstraße w Delmenhorst. Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży – organizacji, która wspiera spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców.

Uczestnicy projektu z obu krajów szybko zintegrowali się, ćwicząc umiejętności językowe i komunikacyjne. Nasi uczniowie poznawali życie szkolne w Niemczech, podziwiali bogate wyposażenie i perfekcyjną organizację szkoły. Otrzymali od niemieckich kolegów upominki z wizerunkiem szkoły i miasta.

Temat projektu brzmiał: „Jak każdy obywatel powinien dbać o środowisko?” Uczniowie wspólnie podejmowali zadania promujące ochronę środowiska, m. in. biorąc udział w warsztatach upcyclingu, czyli tworzenia przedmiotów użytkowych ze zużytych opakowań po napojach. Zapoznali się z techniką oczyszczania wody i przetwarzania odpadów w Niemczech oraz z problemami wynikającymi z nadmiernego zużycia plastiku w życiu codziennym. Analizowali nowe niemieckie przepisy dotyczące ekologii i tworzyli plakaty podsumowujące wnioski z pozyskanej wiedzy.

Młodzież miała także możliwość obserwowania obrad parlamentu landu Die Bremische Bürgerschaft, słuchając wypowiedzi posłów różnych partii politycznych, a następnie wzięła udział w spotkaniu z wiceprzewodniczącą parlamentu bremeńskiego, która opowiedziała o pracy tej instytucji oraz odpowiadała na pytania związane z polityką ochrony środowiska.

Szczególnym punktem programu było zwiedzanie zabytkowego centrum stołecznego miasta landu, z jego wielowiekową katedrą i malowniczymi, wąskimi uliczkami, oraz statuą Muzykantów z Bremy, będącą symbolem miasta i regionu.

Wizyta w porcie Bremerhaven nad Morzem Północnym obfitowała w niezwykłe wrażenia. Uczniowie zwiedzili tam dwa muzea: Muzeum Emigracji zaprojektowane w formie XIX-wiecznego statku transatlantyckiego oraz nowoczesne, interaktywne centrum przyrodnicze, gdzie obserwowali jak zmienia się klimat Ziemi.

Uczniowie niemieccy zaprosili polskich partnerów na ogrodowe party, gdzie poczęstowali ich własnoręcznie przygotowanymi potrawami, okazując wielką gościnność i zaangażowanie. Szczególnie ujmujące było autentyczne zainteresowanie młodych Niemców sprawami polskimi i dobra znajomość faktów dotyczących naszego kraju. Przyjaźnie zawarte w Bremie znajdą swoją kontynuację w czerwcu, gdy nasza szkoła będzie gościć grupę niemiecką w Jaworznie i Krakowie.

Oprócz hanzeatyckiego charakteru miast północy, uczestnicy projektu podziwiali także Poczdam i Magdeburg, piękne, zadbane miejsca, pełne historycznych budynków i interesującej architektury.

Te niezwykłe doświadczenia na długo pozostaną w naszych sercach!

O autorze
Skip to content