PAWIE PIÓRO ZNÓW TRAFIŁO DO I LO

PAWIE PIÓRO ZNÓW TRAFIŁO DO I LO
23 maja 2023 No Comments Aktualności redaktor

Popularna jest opinia, że młodzież nie czyta książek, ale jaworzniccy uczniowie udowadniają, że jest inaczej.

Uczniowie I Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie chętnie uczestniczą w konkursach literackich, potwierdzających ich literackie pasje i talenty.

Magdalena Mirowska, uczennica I LO zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Pawie Pióro” polegającym na prezentacji wybranej książki współczesnej. Nastolatka zachwyciła Jury swoim nieoczywistym wyborem i nietuzinkową interpretacją Wojny Makowej R. F. Kuang. Powieść ta, osadzona w fantastycznych realiach inspirowanych Imperium Chińskim, opowiada o życiu i zmaganiach Rin Fang; młodej studentki, która, uciekając przed przeszłością, odkrywa siebie na nowo.

W swojej pracy Magdalena Mirowska zwróciła uwagę na nową perspektywę, którą oferuje Kuang, rozprawiając się z kolonialną historią Azji, którą w utworze przedstawiła w sposób symboliczny.

M. Mirowska, jak sama przyznaje, czytała od dziecka, czym „zaraziła” ją mama. Zaczynała od przyjemnej literatury dziecięcej, a teraz łączy pasję do czytania z pasją historyczną. Z zainteresowaniem czyta nie tylko fantastykę i „młodzieżówki”, ale także klasykę. Swoje zainteresowania chce wykorzystać w życiu zawodowym. Zróżnicowany kanon lektur umożliwia jej samorozwój, oderwanie od rzeczywistości i poszerzenie wiedzy.

Tagi
O autorze
Skip to content