Ewelina Skulich – duma I LO

Ewelina Skulich – duma I LO
18 grudnia 2015 No Comments Aktualności redaktor

Spotkania z abiturientami  I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie są istotnym elementem  życia szkolnego, który wspomaga proces dydaktyczny oraz kreuje  wzorce osobowe dla młodych pokoleń.  Rok Jubileuszowy przyniósł szkole powody do dumy nie tylko związane z historią Liceum, ale także z współczesnymi osiągnięciami absolwentów.

ewelina skulich_2015

Do najmłodszych roczników absolwentów należy Ewelina Skulich. Została ona wyróżniona przez Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej im. mjr.pil. Karola Pniaka za uzyskanie tytułu pierwszej Kobiety- Oficera Wojska Polskiego. Stopień oficerski  podporucznika Wojska Polskiego Ewelina  Skulich otrzymała po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie w 2015r.  Uroczysta promocja – już 119. w historii dęblińskiej szkoły- była wyjątkowym wydarzeniem.  Odbyła się ona w Sali Balowej Pałacu Jabłonowskich.  Ewelina Skulich znalazła się w gronie szczególnie wyróżniających się oficerów i otrzymała okolicznościową paterę z imienną dedykacją.

Wypromowana podporucznik Ewelina Skulich kształciła się w ILO w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Jej wychowawczyni mgr E.Zuber wspomina swoją podopieczną jako osobę niebanalną, kreatywną, o wyjątkowych pasjach sportowych. Lotnictwo i skoki spadochronowe  należały zawsze do sfery jej zainteresowań, dlatego zaraz po maturze zdecydowała się zdawać egzaminy do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

Na spotkaniu z licealistami Ewelina wspominała naukę w Jedynce jako najszczęśliwszy okres w swoim życiu. Szkoła wojskowa z kolei pojawiła się w jej opowieści jako szkoła życia, która  przygotowuje nie tylko do niebezpieczeństw na polu walki, ale także daje wspaniały zawód w czasach pokoju.

Osiągnięcia Eweliny Skulich zostały podane do wiadomości w oficjalnym liście gratulacyjnym skierowanym do Prezydenta Miasta Jaworzna Pana Pawła Silberta oraz do Wojewody  Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego.

Opowieść ppor. Eweliny Skulich wzbudziła ogromne zainteresowanie licealistów; wielu z nich zadeklarowało chęć wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Gratulujemy absolwentce ILO i życzymy pomyślnego rozwoju jej kariery.

Paulina Machul
O autorze
Skip to content