Dzień Kultury Japońskiej w I LO

Dzień Kultury Japońskiej w I LO
4 czerwca 2017 No Comments Aktualności redaktor

24 maja w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworznie po raz pierwszy odbył się Dzień Kultury Japońskiej. Gimnazjaliści wraz z licealistami wzięli udział w serii zajęć promujących kulturę Kraju Wschodzącego Słońca.

Wstępna prezentacja objęła podstawowe fakty geograficzne, historyczne i społeczne na temat Japonii oraz działalność kółka japonistycznego przy I LO, które w ostatnich latach szczyci się współpracą z japońskimi nauczycielami.

Kolejnym punktem programu było pasjonujące przedstawienie teatralne na podstawie sztuki Mishimy Yukiyo „Pani Aoi”, uwspółcześnionej wersji średniowiecznej legendy, w której duch dawnej kochanki dręczy i zabija żonę mężczyzny.

Następnie uczniowie próbowali swoich sił w kaligrafii, poznając zasady rządzące pisaniem skomplikowanych znaków oraz w sztuce składania papieru orgiami, wymagającej użycia wyobraźni przestrzennej.

Ostatnim etapem zajęć był konkurs wiedzy o Japonii na platformie internetowej Kahoot, w którym uczniowie odpowiadali na pytania przy użyciu telefonów komórkowych, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem.

Atmosferę wydarzenia podkreślała wystawka zdjęć japońskiego malarstwa, drzeworytów i rzeźby pochodzących ze zbiorów polskich muzeów, które są w posiadaniu wielu tysięcy tych wyjątkowych dzieł.

Mamy nadzieję, że to ze wszech miar udane przedsięwzięcie stanie się imprezą cykliczną, w wielu inspirujących odsłonach.

O autorze
Skip to content