Uczniowie Jedynki biorą udział w Miejskiej Kampanii „JAWORZNO MÓWI STOP CYBERPRZEMOCY”
Uczniowie Jedynki biorą udział w Miejskiej Kampanii „JAWORZNO MÓWI STOP CYBERPRZEMOCY”
Uczniowie klas: 1a i 1b wraz z wychowawcami oraz pedagogiem szkolnym uczestniczyli w dniu 15 czerwca w warsztatach profilaktycznych w ramach programu ”Sieć w Sieci”, których organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie.
Warsztaty dotyczyły tematyki:
1. HEJT I INNE CHOROBY
Według prof. Jacka Pyżalskiego, agresja werbalna jest częstszym zjawiskiem wśród młodzieży niż wśród dzieci. Nienawistne słowa, jak twierdzą uczniowie, zadomowiły się w przestrzeni wirtualnej, a przez wielu traktowane są jako obojętne. Prowadzący program miała za zadanie wytrącić młodych ludzi z przekonania o neutralnym znaczeniu hejtów.
2. NOWY W RODZINIE… O SMARTFONACH
To, że smartfon uzależnia, to już truizm. Młodzi ludzie w sporej większości nie potrafią już bez niego funkcjonować. „Nie wyobrażam sobie życia bez smartfona. To jakby ktoś mi amputował ręce i nogi, wsadził na wózek inwalidzki i kazał skakać przez płotki” – napisała nastolatka (cytat za: raport „Młodzież a ekrany w czasie pandemii, www.etatwsieci.pl ).
Można powiedzieć, bez większego ryzyka, że smartfon stał się pełnoprawnym „członkiem” rodziny – jakkolwiek tragicznie by to nie brzmiało. Pandemia wzmocniła te „relacje” młodego człowieka ze światem wirtualnym w postaci smartfona. Wirtualność jest problemem w kontekście relacji międzyludzkich, coraz bardziej je wypiera. Smartfon niezbędnych do życia. Jak korzystać ze smartfona, by spełniał swe funkcje komunikatora a nie anektował do świata wirtualnego – to pytanie jest rozpatrywane podczas programu.
Prowadząca: Anita Stachowiak – Kapitał Sensu