PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI „CO NAS ŁĄCZY? HISTORIA I EKOLOGIA
PROJEKT POLSKO-NIEMIECKI „CO NAS ŁĄCZY? HISTORIA I EKOLOGIA
W ostatnim tygodniu roku szkolnego I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie gościło uczniów i nauczycieli z Gymnasium an der Willmsstraße w Delmenhorst, w ramach projektu historyczno-ekologicznego, który został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji wspierającej spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Początek tego przedsięwzięcia miał miejsce w Niemczech, gdzie w marcu tego toku nasi partnerzy serdecznie nas przyjęli, wprowadzając w kulturę kraju i żywy język. Promotorką projektu po stronie polskiej była mgr Iwona Nicewicz-Gąska, nauczycielka języka niemieckiego w naszym Liceum.
Polscy uczniowie z dumą i zaangażowaniem opowiadali kolegom o krakowskich zabytkach, oprowadzali ich po muzeach, w tym Fabryce Schindlera, będącej częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, żydowskim Kazimierzu, Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Okazuje się, że stosunki polsko-niemieckie są istotnym elementem programu nauczania historii w Niemczech. Z podziwem obserwowaliśmy zainteresowanie i emocjonalne podejście młodzieży niemieckiej do tych trudnych tematów.
W dniu zakończenia roku szkolnego nasi przyjaciele towarzyszyli nam podczas uroczystej akademii w Liceum i zwiedzali naszą szkołę. Następnie odbyły się warsztaty podsumowujące projekt i opracowanie wniosków na przyszłość pod względem organizacji kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Uczniowie z obu krajów rzeczywiście zintegrowali się i nawiązali bliskie relacje. Wzajemne poznanie się doprowadziło do komunikacji międzykulturowej i interpersonalnej, szukania wspólnych wartości i poszanowania różnic.
Ponadto cennym doświadczeniem było dla młodych ludzi uczestniczenie w realizacji wszystkich etapów projektu międzynarodowego, podczas którego mogli nauczyć się planowania, rozwijania odpowiedzialności, terminowości, dostrzec mnogość aspektów takiego procesu, ćwiczyć elastyczność w reagowaniu na nieprzewidziane okoliczności, docenić ogrom pracy potrzebny do wprowadzenia w życie takiego programu.
Dla wszystkich uczestników było to niezwykle cenne doświadczenie, angażujące emocje, umiejętności społeczne i językowe, kształtujące postawę otwartości i tolerancji, zachęta do mobilności i podróżowania, a także promowanie postawy odpowiedzialności za wspólne dziedzictwo historyczne i przekonania, że zawsze warto budować.
Prezenty dla uczestników projektu z Niemiec ufundowało Miasto Jaworzno oraz firma Meganto.
A.A.