Candy Bear z „Jedynki”

Candy Bear z „Jedynki”
10 maja 2016 No Comments Aktualności redaktor

Candy Bear, Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki już wkrótce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

Candy Bear to jedno z dwudziestu miniprzedsiębiorstw w Polsce, które w tym roku zwyciężyło w Finale Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2016 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Miniprzedsiębiorstwo CandyBear zajmujące się ręcznym wyrobem kolorowych maskotek, biżuterii i ekologicznych torebek będzie walczyć o Grand Prix na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawi już 2 i 3 czerwca br.

„Jedynka” jako jedyna szkoła w mieście zaangażowała się w program młodzieżowych miniprzedsiębiorstw. Rok temu była Biżutka, której wspólniczki zdobyły tytuł Finalisty Konkursu w edycji PRODUKCIK 2015 i schoolmates, w tym roku są trzy: Candy Bear, Auxilium i TOURtle. Oczywiście, wszystkie działają w formie spółek jawnych zgodnie z obowiązującymi zasadami: prowadzą księgowość, odprowadzają podatki i składki ZUS, prowadzą działalność marketingową, inwestują własne środki finansowe, pracę oraz inne zasoby.

Osiągnięty sukces to niewątpliwa satysfakcja dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia. Wspólniczki Candy Bear: Kamila Smalcerz (dyrektor naczelny), Magdalena Mida (dyrektor ds. finansowych), Małgorzata Łukasik (dyrektor ds. marketingu), Agata Bochenek, Natalia Trawa Nikola Dutka ciężko pracowały przez kilka miesięcy na rzecz swojego przedsiębiorstwa osiągając dodatni wynik finansowy i uzyskując stopę zwrotu na kapitale własnym w wysokości 742%! (dla niewtajemniczonych – wskaźnik ten oznacza, iż z wniesionego do firmy kapitału własnego wspólniczki uzyskały ponad siedmiokrotną wartość wkładu w postaci zysku).

Przed wyjazdem do Warszawy jeszcze dużo pracy: przygotowanie do rozmowy z komisją oraz do prezentacji przed publicznością, wykonanie atrakcyjnego stoiska, które będzie przyciągać gości, wytworzenie produktów do sprzedaży, opracowanie działań towarzyszących. I mimo ciążących obowiązków na uczniach, które nierozerwalnie wiążą sie z prowadzeniem młodzieżowej firmy, program pozwala zdobyć bardzo cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu, umiejętności księgowania i gospodarowania finansami, a także odczuć satysfakcję z osiągnięcia efektu synergicznego oraz wzmocnić umiejętności interpersonalne – mówi Katarzyna Wilgos, doradca zawodowy, opiekun miniprzedsiębiorstw ILO w Jaworznie.

Konsultantem wspierającym dziewczyny w doskonaleniu technik wykonania produktów oraz inspirującym do dalszego rozwoju firmy jest pani mgr Ewa Wieczorek, nauczyciel Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orła Białego w Jaworznie.

W raporcie Candy Bear można przeczytać: Firma osiągnęła sukces. Niemal wszystkie założenia i działania zaplanowane w biznesplanie zostały zrealizowane. Siła Candy Bear tkwi w ręcznym tworzeniu produktów, dzięki czemu stają się one wyjątkowe. Atutem jest terminowa realizacja zleceń, nawet wtedy, gdy firma otrzymuje dużą ilość zamówień w jednym czasie. Niewątpliwym sukcesem Candy Bear jest wysoka sprzedaż, a co za tym idzie, dodatni wynik finansowy. (…) Na uwagę zasługują (…) umiejętności wspólników związane z zarządzaniem sobą w czasie – są one niezbędne gdy trzeba pogodzić obowiązki szkolne z prowadzeniem firmy.

 

O autorze
Skip to content