Candy Bear z „Jedynki”
Candy Bear z „Jedynki”
Candy Bear, Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki już wkrótce na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
Candy Bear to jedno z dwudziestu miniprzedsiębiorstw w Polsce, które w tym roku zwyciężyło w Finale Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2016 organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Miniprzedsiębiorstwo CandyBear zajmujące się ręcznym wyrobem kolorowych maskotek, biżuterii i ekologicznych torebek będzie walczyć o Grand Prix na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawi już 2 i 3 czerwca br.
„Jedynka” jako jedyna szkoła w mieście zaangażowała się w program młodzieżowych miniprzedsiębiorstw. Rok temu była Biżutka, której wspólniczki zdobyły tytuł Finalisty Konkursu w edycji PRODUKCIK 2015 i schoolmates, w tym roku są trzy: Candy Bear, Auxilium i TOURtle. Oczywiście, wszystkie działają w formie spółek jawnych zgodnie z obowiązującymi zasadami: prowadzą księgowość, odprowadzają podatki i składki ZUS, prowadzą działalność marketingową, inwestują własne środki finansowe, pracę oraz inne zasoby.
Osiągnięty sukces to niewątpliwa satysfakcja dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia. Wspólniczki Candy Bear: Kamila Smalcerz (dyrektor naczelny), Magdalena Mida (dyrektor ds. finansowych), Małgorzata Łukasik (dyrektor ds. marketingu), Agata Bochenek, Natalia Trawa i Nikola Dutka ciężko pracowały przez kilka miesięcy na rzecz swojego przedsiębiorstwa osiągając dodatni wynik finansowy i uzyskując stopę zwrotu na kapitale własnym w wysokości aż 742%! (dla niewtajemniczonych – wskaźnik ten oznacza, iż z wniesionego do firmy kapitału własnego wspólniczki uzyskały ponad siedmiokrotną wartość wkładu w postaci zysku).
Przed wyjazdem do Warszawy jeszcze dużo pracy: przygotowanie do rozmowy z komisją oraz do prezentacji przed publicznością, wykonanie atrakcyjnego stoiska, które będzie przyciągać gości, wytworzenie produktów do sprzedaży, opracowanie działań towarzyszących. I mimo ciążących obowiązków na uczniach, które nierozerwalnie wiążą sie z prowadzeniem młodzieżowej firmy, program pozwala zdobyć bardzo cenne w dzisiejszych czasach doświadczenie w prowadzeniu własnego biznesu, umiejętności księgowania i gospodarowania finansami, a także odczuć satysfakcję z osiągnięcia efektu synergicznego oraz wzmocnić umiejętności interpersonalne – mówi Katarzyna Wilgos, doradca zawodowy, opiekun miniprzedsiębiorstw ILO w Jaworznie.
Konsultantem wspierającym dziewczyny w doskonaleniu technik wykonania produktów oraz inspirującym do dalszego rozwoju firmy jest pani mgr Ewa Wieczorek, nauczyciel Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Dwujęzycznymi im. Orła Białego w Jaworznie.
W raporcie Candy Bear można przeczytać: Firma osiągnęła sukces. Niemal wszystkie założenia i działania zaplanowane w biznesplanie zostały zrealizowane. Siła Candy Bear tkwi w ręcznym tworzeniu produktów, dzięki czemu stają się one wyjątkowe. Atutem jest terminowa realizacja zleceń, nawet wtedy, gdy firma otrzymuje dużą ilość zamówień w jednym czasie. Niewątpliwym sukcesem Candy Bear jest wysoka sprzedaż, a co za tym idzie, dodatni wynik finansowy. (…) Na uwagę zasługują (…) umiejętności wspólników związane z zarządzaniem sobą w czasie – są one niezbędne gdy trzeba pogodzić obowiązki szkolne z prowadzeniem firmy.