KACPER SALA – FIZYK I MATEMATYK Z PASJĄ

KACPER SALA – FIZYK I MATEMATYK Z PASJĄ
24 kwietnia 2018 No Comments Aktualności redaktor

Kolejna rozmowa „Brukowca” została przeprowadzona z niezwykle skromnym maturzystą, uczniem klasy 3c, Kacprem Salą.

Brukowiec”: – W ciągu trzech lat edukacji zdobyłeś wiele laurów i wyróżnień. Które z nich cenisz najbardziej?

Kacper Sala: Tych konkursów było dosyć sporo. Wybierałem na ogół te związane z przedmiotami ścisłymi, ale zdarzało mi się uczestniczyć w konkursach o innym charakterze. Ostatnio zająłem wraz z kolegami VII miejsce (najwyżej z Jaworzna) w XL Drużynowym Turnieju z Fizyki o Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży, w którym brało udział około 200 uczniów.

Jednak najbardziej zadowolony z siebie byłem, gdy zająłem I miejsce w Jaworznickim Konkursie Matematycznym na Poziomie Rozszerzonym. Była to okazja do zmierzenia się z uczniami z innych szkół z Jaworzna i sprawdzenia, czy uda mi się napisać lepiej od reszty. Uzyskałem także VI miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Szumit – Szukamy Mistrzów. Cenię sobie także III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym „EULER”. Zdobyłem również tytuł Eksperta Rozwiązywania Zadań Matematycznych w Międzynarodowym Konkursie Genius Logicus. Moje matematyczne zainteresowania starałem się przełożyć na kadr fotograficzny, biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie – Matematyka w Obiektywie.

B”: -Która dziedzina nauki jest Ci najbliższa?

K.S.: -Nie jestem pewien, czy potrafię wybrać między fizyką a matematyką. Obie dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego. Matematyka jest jednak bardziej abstrakcyjna, można się w niej bawić różnymi konceptami, które wcale nie muszą mieć odzwierciedlenia w „rzeczywistości”. Natomiast fizyka opisuje świat, w którym się znajdujemy, może być jeszcze bardziej zaskakująca niż matematyka, jeżeli dostatecznie blisko się przyjrzeć tej dziedzinie wiedzy 😉

B”: -Jakie masz zainteresowania pozaszkolne?

K.S.: – W centrum moich zainteresowań jest fizyka oraz matematyka. Od czasu do czasu czytam artykuły popularnonaukowe związane z tymi dziedzinami. Wielu ciekawostek dowiaduję się z YouTube’a. Regularnie oglądam kanały, na których wypowiadają się profesorowie z angielskich uczelni. Ostatnio także próbuję pogłębić moją wiedzę z dziedziny informatyki.

B”: -Uczestniczyłeś w wielu konkursach. Jak zarządzasz swoim czasem, aby wykonać wszystkie zadania?

K.S.: -Na początku staram się rozwiązać zadania po kolei. Jeżeli z którymś mam problem, bo jest bardzo skomplikowane, to je zaznaczam, a po jakimś czasie próbuję je rozwiązać. Rozwiązywanie kolejnych problemów matematycznych lub fizycznych powoduje, że umysł radzi sobie z nimi coraz lepiej.

B”: -Czy masz już sprecyzowane plany na przyszłość?

K.S.: -Nie są one jeszcze za bardzo sprecyzowane, ale mam już pewne plany. Postaram się dostać na kierunek Informatyka na Akademii Górniczo-Hutniczej. Mam nadzieję, że studia przygotują mnie do przyszłej pracy. A co już będę robić, kiedy ukończę uczelnię, to wciąż dla mnie zbyt odległa przyszłość.

B”: -Czy mógłbyś przekazać jakąś radę młodszym kolegom,;)

K.S.: -Wydaje mi się, że najważniejsze jest znalezienie czegoś, czego chcemy się nauczyć lub dziedziny, której poznawanie sprawia nam przyjemność i nie jest nudne. Wtedy nie musimy się zmuszać do mozolnej nauki. Osobiście nie wierzę w to, abym znalazł w sobie samozaparcie, aby uczyć się i dowiadywać nowych rzeczy, gdybym robił to z pewnego przymusu, a nie z osobistej potrzeby.

B”: Dziękujemy za rozmowę i życzymy sukcesów w kolejnych etapach edukacji.

O autorze
Skip to content